KURTULMUŞ, “BİZİM DERDİMİZ MİLLETİN ÖNÜNÜ AÇMAK”
KURTULMUŞ, “BİZİM DERDİMİZ MİLLETİN ÖNÜNÜ AÇMAK”
Okunma Sayısı: 21955

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı tarafından düzenlenen 76. İl Danışma Meclis toplantısı Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda konuşan Kurtulmuş, “Yani bizim derdimiz kimse ile dalaşmak, kimse ile kapışmak değildir. Bizim derdimiz milletin önünü açmak, milletin istikbale doğru daha hızlı bir şekilde yürüyebilmesini sağlamaktır” dedi.
 
Her ay düzenli olarak İl Danışma Meclis toplantılarını gerçekleştiren AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı 76. İl Danışma Meclis toplantısını da Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve teşkilat mensuplarının katılımıyla gerçekleştirdi. Grand Derya Düğün salonunda yapılan 76. İl Danışma Meclis toplantısının divan başkanlığını İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Tutumlu yaparken, divan üyeliklerini ise İl Yönetim Kurulu Üyesi Bahattin Savrukoğlu, Dinar İlçe Başkanı Burhanettin Yüksel, İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Büseyne Kahraman ve İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Raşit Birliktir gerçekleştirdi.
 
AFYONKARAHİSAR HALKIMIZ REFERANDUMA HAZIR
Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Başkanı Av. İbrahim Yurdunuseven, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un İl Danışma Meclis toplantısına katıldığı için teşekkür etti. Afyonkarahisar’ın referanduma hazır olduğunu vurgulayan Yurdunuseven, şöyle konuştu; “Afyonkarahisar toprakları aynı zamanda Cumhuriyet’imizin kazanıldığı topraklardır. Afyonkarahisar toprakları aynı zamanda partimizin temellerinin atıldığı topraklardır. Anayasa değişikliği referandumunda da geniş bir katılım ve evet oyu ile iyi bir sonuç elde edeceğimize inanıyoruz. Afyonkarahisar’ımız partimize ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a desteklerini hep vermiş ve vermeye de devam edecektir. İnşallah referandumda bunu hep birlikte göreceğiz. 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sayın Cumhurbaşkanımıza Afyonkarahisar’ımızdan yüzde 64,25 oranında bir destek olundu. En son 1 Kasım 2015 seçimlerinde Afyonkarahisar’da son 65 yılın bir partiye verilmiş en yüksek oyu olan yüzde 63,5 gibi bir oy verdi. İnşallah bu halk oylamasında da geniş bir katılım ve evet oyu ile devam edecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi; ‘Seçimler sandıkta kazanılır ve sandıkta kaybedilir.’ Biz Afyonkarahisarlılar ve Afyonkarahisar’daki AK Partililer olarak bunun bilincindeyiz. Afyonkarahisar halkımız referanduma hazır.”
 
AFYONKARAHİSAR’A HİZMET ETMEKTEN GURUR DUYUYORUM
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal, İl Danışma Toplantısına katılan tüm teşkilat mensuplarına teşekkür etti. Afyonkarahisar’ın her seçimde AK Partiye Türkiye ortalamasının yüzde 10 üzerinde oy verdiğini aktaran Özkal, bu oranın her seçimde tekrarladığını belirterek, “Referandum seçimlerinde bu oy oranı yüzde 10’u da aşmıştır. Biz aynı tempoyla Afyonkarahisar’da önümüzdeki referandumda da yüzümüzün ak çıkacağına inanıyorum. Buradaki teşkilatın gözlerindeki ışıl ışıl enerjide bunun ispatıdır. Afyonkarahisar ekonomisiyle ve nüfusuyla Türkiye’deki mutlu şehirlerdendir. Bizim şehrimiz her yönüyle gelişmeye devam ediyor. Afyonkarahisar’ın bir evladı olarak, bu şehre hizmet etmekten gurur ve onur duyuyorum. Tüm teşkilat arkadaşlarımızla birlikte Cumhurbaşkanlığı Sistemiyle ilgili yapılacak referandum da Afyonkarahisar’ın her karışını adım adım dolaşarak, bu çalışmalara birlikte devam edeceğiz” dedi.
 
ÇİFT BAŞLI SİSTEM ORTADAN KALKACAK
AK Parti Milletvekili Av. Ali Özkaya da İl Danışma Meclisi Toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a teşekkür etti. Referandum tarihinin 16 Nisan 2017 tarihi olarak belirlendiğini ifade eden Özkaya, milletçe önemli bir dönemeçte olduklarını kaydetti. “Yeniden büyük Türkiye’nin kurulduğu bir süreci yaşıyoruz” diyen Özkaya, açıklamasında şunları söyledi; “Bir taraftan tüm dünyadan saldıran terör örgütleriyle istiklal ve istikbal mücadelesi yapıyoruz. Diğer taraftan da Cumhurbaşkanlığı sistemi gibi yönetim mekanizmasında farklı bir sürece giriyoruz. 1961 Anayasasıyla rahmetli Menderes’i ve arkadaşlarını idam edenler Türkiye’de bir daha hiç sandıkla şeffaf bir demokrasiyle iktidara gelemeyeceklerini yönünden vesayet makamları yarattılar. 1982 Anayasasıyla bunu tekrarladılar.2007 yılındaki krizle de Anayasa değişikliği sonrasında hem Cumhurbaşkanının hem Başbakanın birinin doğrudan birinin dolaylı yönden halk tarafından seçilmesi sonucu bir çift başlılık sistemi oluştu. Çift başlılık her zaman sıkıntıdır. Atalarımızın dediği gibi ‘Çatal Kazık Yere Geçmez.’ Bu ciddi krizleri geçmişte yaşayarak gördük” dedi.
 
EN YÜKSEK EVET OYUNUN ÇIKTIĞI İLLERİN BAŞINDA AFYONKARAHİSAR GELECEK
İl Danışma Meclis toplantısında konuşan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, 16 Nisan’da yapılması planlanan “Anayasa değişiklik referandumu” için AK Parti olarak pozitif bir kampanya yürüteceklerini kaydetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanununu onayladığını hatırlatan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, referandum sürecinde AK Parti olarak yürütecekleri kampanyanın detayları konusunda açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, “Bir kampanya dönemi yaşayacağız, bu kampanyanın gayet nezih bir şekilde geçmesini dilerim. Bu bir seçim ama bir siyasi parti seçimi değildir. Bu, bu ülkenin geleceği ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden büyük çoğunlukla geçen 339 oy ile geçen Cumhurbaşkanlığı, hükümet sistemi değişikliğine ilişkin anayasal değişiklik paketinin halkoyuna sunulması. Dolayısı ile partilerin bir kısmı ‘evet’ bir kısmı ‘hayır’ diyecek. Farklı farklı gruplar, farklı farklı kişiler şu ya da bu şekilde kanaatlerini belirtecekler. Öncelikle bu kampanyaya biz AK Parti olarak pozitif bir kampanya olarak yürüteceğiz. Yani bizim derdimiz kimse ile dalaşmak, kimse ile kapışmak değildir. Bizim derdimiz milletin önünü açmak, milletin istikbale doğru daha hızlı bir şekilde yürüyebilmesini sağlamaktır. Onun için ‘Cumhurbaşkanlığı hükümet modelinin ne olduğunu, şu mevcut sistemdeki problemlerin, sıkıntıları ne olduğunu bu süre içerisinde anlatacağız. Gece gündüz çalışarak Afyonkarahisar kendi ile yarışacak ve bu kampanyayı anlatmadığımız, derdimizi paylaşmadığımız ve Türkiye’nin geleceğine dair ufkumuzu paylaşmadığımız hiçbir hemşehrimiz kalmayacak ve inşallah 16 Nisan akşamında da Türkiye’de en yüksek ‘evet’ oylarının çıktığı illerin başında da Afyonkarahisar gelecek” diye konuştu.
 
MİLLETİMİZİN KARARINA SAYGILIYIZ
Kampanya döneminde bütün siyasi görüşlerden ve partilerden olgunluk beklediklerini aktaran Kurtulmuş, referandumda milletin ne karar verirse de versin başlarının üstünde olduğunu dile getiren Kurtulmuş şöyle konuştu: “Zaman zaman bazı partilerden özelliklede ana muhalefet partisinden gelen eleştiriler çerçevesinde de şunu söyleyelim, ‘nihayetinde halk oylaması, bir paket oylanıyor. Dünyanın sonu değil. Kararda, sözde milletindir. Millet ne karar verirse başımızın üstündedir. Bütün partiler bu olgunluğu göstermelidir. Bütün siyasi görüşler de bu olgunluğu göstermelidir. Biz böyle bir olgunluk ile millete güvenen bir olgunluk ile yola çıktığımız için Allah’ın izni ile millette elimizi bırakmayacak ve bu güvenin gereğini 16 Nisan’da yapacaktır.”
 
BU BİR REJİM DEĞİŞİKLİĞİ DEĞİLDİR
Yapılacak referandumun kesinlikle rejim değişikliğiyle ilgisinin olmadığını yenileyen Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Türkiye’de rejim değişikliği ile ilgili bir adım atılmadığını belirtti. Rejim değişikliğinin tartışılacağı temel yerinin de ortaokul 1. sınıftaki ‘yurttaşlık’ bilgisi olduğunu söyledi. Kurtulmuş, “Şunu gündeminizi bile almayın ‘efendim rejim değişikliği.’ Hayır, Türkiye’de rejim değişikliği ile ilgili bir adım atılmıyor. Bu 18 maddelik rejim değişikliği içerisinde ne rejim değişikliği ile ilgili doğrudan ne de üstü örtülü en ufak bir teklif yoktur. Kim rejim değişikliğinden bahsediyorsa o 18 maddelik bu teklifi okumamış, anlamıştır ya da millete kasıtlı olarak çarpıtarak anlatmak istemektedir. Türkiye rejim meselesini geride bırakmıştır. Rejim değişikliğini tartışıyorsanız bunun en temel yeri ortaokul 1. sınıftaki ‘yurttaşlık’ bilgisidir. Rejim elbet tartışılır, her devletin 1 numaralı meselesi egemenliğin kaynağı nedir sorusudur. Egemenliği, devlet egemenliği nasıl kullanacak, bu kaynak kime aittir? Eğer egemenliğin kaynağı bir kişiye aitse, bir zümreye, bir sülaleye, aileye aitse ever orada başka bir rejimden bahsedilir. Türkiye’de, Türkiye Cumhuriyeti’nde egemenliğin kaynağı kayıtsız şartsız millete aittir ve rejimin adı Cumhuriyet’tir” dedi.
 
GAYEMİZ ÇATIŞMANIN ÖNLENMESİDİR
Referandum ile milletin egemenliğini doğrudan doğruya kullanmanın yolunun açılacağını vurgulayan Kurtulmuş açıklamalarını söyle sürdürdü: “Türkiye’de ortada sandıklar olmakla birlikte demokrasi vardı ama sözde demokrasiydi. Demokrasinin hep kayıpları, kısıtları oldu. Darbeler olduğu gibi, cumhurbaşkanlığı seçimlerine müsaade edilmediği gibi, siyasi partilerin kapatıldığı gibi bir sürü kısıtları oldu. Şimdi biz cumhurbaşkanlığını hükümet modeliyle, egemenliği kayıtsız ve şartsız millete bırakıyor, milletin bu egemenliğini doğrudan doğruya kullanmasının yolunu açıyoruz.  Bizim temel gayemiz çatışmanın ve vesayetin önlenmesidir. Türkiye’de hem 61 Anayasası, hem 82 Anayasası maalesef egemen güçler tarafından hazırlanmış ve sistem güçler ayrığı prensibi üzerine değil, güçler çatışması üzerine oturmuştur. Bunun için zaman zaman sistemin içerisinde siyasi aktörler, siyasi partiler, kurum ve kuruluşlar arasındaki çatışmalar kaçınılmaz olmuş, hatta bu çatışmalar Türkiye’yi darbe ve olağanüstü önlemlere götürmüştür. Dolayısıyla biz çatışma alanlarını ortadan kaldırmak, siyasi partiler arasında düşmanın, kurumlar arasında çatışmanın zaman zaman toplumsal çatışmaya dönmesinin önüne geçmek için bu değişikliği yapıyoruz. Dolayısıyla bu vesayetin önlenmesi gerekiyor.”
 
SERTİFİKALAR KURSİYERLERE TAKDİM EDİLDİ
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş son olarak önceki dönemlerde Cumhurbaşkanı ve Başbakanlar arasında yaşayan krizlerden bahsederek, vesayet dönemleri hakkında bilgiler verdi. Program Kurtulmuş ve protokol üyelerinin ‘AK Parti 17. Dönem Siyaset Akademisi’ne katılanları sertifika vermelerinin ardından sona erdi. İl Danışma Meclis toplantısına Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’un yanı sıra Milletvekilleri Ali Özkaya, Hatice Özkal, İl Başkanı Av. İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Genel Meclis Başkanı Salih Sel, İl Kadın ve Gençlik Kolları Başkan ve yönetim kurulu üyeleri, ilçe ve belde başkanları ile teşkilat mensupları katıldı.