İL BAŞKANI İBRAHİM YURDUNUSEVEN'İN TÜRK DİL BAYRAMI MESAJI
İL BAŞKANI İBRAHİM YURDUNUSEVEN'İN TÜRK DİL BAYRAMI MESAJI
Okunma Sayısı: 50002

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, dilin insan topluluklarını bir yığın olmaktan kurtararak aralarında duygu ve düşünce birliği olan bir millet haline getiren kültürel bir değer olduğunu belirtti.

Yurdunuseven, yayımladığı mesajında 85 yıl önce yapılan Birinci Dil Kurultayı'nın düzenlendiği gün olan 26 Eylül’ün Türk Dil Bayramı olarak kutlandığını belirterek, dünyanın en zengin dillerinden biri olan Türkçenin yabancı kelime ve kavramların tehdidinden korunması için toplumun her kesimine görevler düştüğünü ifade etti. İletişimin öneminin ve gücünün giderek arttığı günümüzde, Türkçe’nin daha yaygın bir şekilde konuşulması, kültürel, sanatsal ve bilimsel etkinliğinin artırılmasıyla doğrudan ilgili olduğuna işaret eden Yurdunuseven, mesajında şunları kaydetti:

“Dil bir milleti bir arada tutarak, ortak değerler etrafında birleştirmesinin yanında o milletin en temel yapı taşlarından birisidir. Dünyanın en köklü ve zengin dilleri arasında yer alan Türkçemiz milli değerlerimizin gelecek nesillere aktarılması bunun yanında sosyal, kültürel, sanatsal ve bilimsel alanda daha yaygın ve doğru bir şekilde kullanılması tek başına eğitimcilerimizin değil tüm milletimizin ortak sorumluluğudur. Bu duygu ve düşüncelerle tüm vatandaşlarımızın Türk Dil Bayramını kutluyor; Türkçenin her alanda en çok kullanılan ve müracaat edilen dil olmasını temenni ediyorum.”