“KARABAĞ, EBABİLLERİN DÜNYA TARİHİNDE KAZANDIĞI İKİNCİ ZAFERDİR”
“KARABAĞ, EBABİLLERİN DÜNYA TARİHİNDE KAZANDIĞI İKİNCİ ZAFERDİR”
Okunma Sayısı: 33704

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, Azerbaycan-Ermenistan arasında Dağlık Karabağ bölgesinde yapılan ateşkese ilişkin bir açıklama yaptı. Uluçay “Karabağ, ebabillerin dünya tarihinde kazandığı ikinci zaferdir” dedi.
 
29 yıllık hasret sona erdi
 
Uluçay açıklamasında “1991 yılında başlayan işgal sürecinde annelerinin kucaklarında öz topraklarını terk etmek zorunda kalan çocuklar tankların üstünde geri döndü ve bugün işgal edilmiş öz topraklarını geri aldılar. Böylelikle 29 yıllık hasret de sona ermiş oldu. Ermenistan'ın işgali altındaki Ağdam ilinin 20 Kasım'a kadar, Kelbecer 15 Kasım, Laçın ise 1 Aralık'a kadar Azerbaycan'a teslim edilecek. Türkiye olarak zorlu mücadelede verdiğimiz desteği bölgedeki tüm ekonomik bağlantılar ve ulaştırma bağlantılarının yeniden kurulmasında da vereceğiz” dedi.
 
“Turan’a kapı açıldı”
 
“Azerbaycan'ın batı illeri ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasındaki ulaşım koridoru da açılacak” diyen Uluçay şu ifadelere yer verdi; Böylelikle doğuda Türki Cumhuriyetlerine ve Turan'a büyük bir kapı açılmış oldu. Bu eşi benzeri görülmemiş büyük bir başarıdır! Türkiye'den doğrudan Nahçıvan'a oradan Karabağ'a oradan da Kafkasya’ya gidebileceğiz. Bugüne kadar Kafkasya da kurulmuş bir sistem bunun engellenmesi içindi, artık bu düzen ortadan kaldırıldı. Zafer inananlarındır. Türkün zaferi kutlu olsun, mübarek olsun. Kadim kardeşliğimiz payidar olsun. Karabağ, ebabillerin dünya tarihinde kazandığı ikinci zaferdir.